Blåmelerad botten med stort polykromt blom- och palmettmönster. Bred terrakottafärgad huvudbård med träd.
Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, hål varav ett med lagning med påklistrat tyg på baksidan. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor med revor.