Benvit botten med stor polykrom blomvas, blommande träd, påfåglar, fåglar, harar och nisch. Rödmelerad huvudbård med palmett-, blad och blomranka.
Jämnt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida saknar några knutrader.