Terrakottamelerad botten med stor blekgul medaljong och benvita hörnornament med polykroma palmett- och blommönster. Bred terrakottamelerad huvudbård med blom-, arabesk-, blad- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, hål och lagningar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med senare slätvävda avslutningar.