"Flicka mot svart"
Signerad John-e Franzén och daterad 1963. Blandteknik och collage på papper 41 x 31 cm.
Ian Hellströms samling.
Jönköpings Läns Museum, "John-E Franzén - fyra decennier", 1 juni - 18 augusti 1996, kat nr 6.
Lunds Konsthall, "John-E Franzén - fyra decennier", 31 augusti - 13 oktober 1996, kat nr 6.
Östergötlands Länsmuseum, Linköping, "John-E Franzén - fyra decennier", 19 januari - 2 mars 1997, kat nr 6.