48
415299

AINO AALTO, tillskriven, barnsäng, sannolikt 1940-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
363 - 545 EUR
386 - 580 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Gullackerad plywood. 121 x 63 cm, höjd 77,5 cm.

Smärre skador, färgbortfall, sängbotten ersatt.

Tilläggslista

Tillskriven Aino Aalto; attributed to Aino Aalto. Sannolikt kompletterad, senare bemålad; probably later parts, repainted.

M. Lahti, K Mikonranta, K. Pakoma, "Alvar Aalto Designer", Alvar Aalto Museum, Vammala, 2002, en bit av sängen synes avbildad sid 188, The Housing Exhibition, Turku, 1941.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

514. Ring tvillingring 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
Utropspris
140 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
125 000

ditt bud
Aktuellt bud:
125 000 SEK