"Hommage à forchetta"
Signerad Gudmundur Erró och daterad -66 a tergo. Duk 127 x 66,5 cm.
Galleri Heland, Stockholm.
Galleri Heland, Stockholm, 1969.
"Erro - Catalogue generale", Chené 1976, avbildad sid 133.
Ingår i en serie som heter The Aggression
Hommage à forchetta betyder ungefär "Tillägnad gaffeln".