CHARLES & RAY EAMES, gungstol, "RAR", Herman Miller, USA, sannolikt 1960-tal.
Sits i glasfiber med klädsel i grönt tyg, underrede i metall samt medar i trä. Gjuten märkning Herman Miller samt stämplad 10829 2 och etikett med patentuppgifter.
Obetydligt slitage.
Modellen formgiven 1948-50.
×
Logga in
Kunde inte logga in