Opaliserande glasmassa med fjädrar i blått och guld. Höjd 12,5 cm.
Nagg på livet, smärre repor.
Fel bildnr i den tryckta katalogen, se bild 927.
Esbjörn Kronbergs samling.
Jan Mergel, Ernst Ploil & Helmut Ricke, "Loetz, Bohemian Glass 1880-1940", Hatje Cantz Publishers, jfr bl a katalognr 239, sid 276.
Vaser med liknande dekor visade på världsutställningen i Paris år 1925.