Dekor av blommande körbärskvistar. Signerad G. ARGY-ROUSSEAU på livet, undertill stämplad 7824. Höjd 14,5 cm.
Esbjörn Kronbergs samling.
Janine Bloch-Dermant, "G. Argy-Rousseau Glassware As Art", Thames and Hudson, 1991, nr 20.04, sid 181.
Jämför likadan modell i Helmut Hentrich Collection Kunstmuseum, Düsseldorf.