Klarglas, ångblåsta med hålighet. Signerade TIMO SARPANEVA 2568, -68?, 399/1982, respektive J568?. Höjd 16-29 cm.
Den näst högsta med fotnagg. (4)
De handpolerade Orkidea-pjäserna presenterades på Triennalen i Milano 1954 och -57. Dessa är serieproducerade.