Slipat och blästrat klarglas. Signerad Kosta Skawonius 157. Höjd 18,5 cm.
Några smärre nagg.
Esbjörn Kronbergs samling.
Sven Erik Skawonius arbetade för Kosta 1933-35, 1944-50 med avbrott. Denna modell formgiven år 1944.