SKÅL, Sven Palmqvist, Ravenna, Orrefors 1971.
Oval med rutdekor i blått och rödorange. Signerad ORREFORS Ravenna Nr 4987 Sven Palmqvist. Mått 19,8 x 13,6 cm, höjd 9 cm.
Obetydligt slitage.