690
378770

MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 261 x 160,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 590 EUR
1 450 - 1 630 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. Sannolikt senare orientalisk fläta, fransar saknas.

Proveniens

(Inköpt i början av 50-talet av föräldrarna)