Komponerade av Annie Frykholm, tillverkade i Märta Måås-Fjetterströms ateljé. Sverige 1900-talets förra hälft. Naturfärgad botten med polykroma, stiliserade flygande fåglar, blommor och bordyr.
Obetydligt slitage, något smutsiga, fläckar, obetydliga skador.