Modell 941 samt 942, svärtade, björk med rotting i rygg, stoppad sits. Märkta med metalletikett AB SVENSKA MÖBELFABRIKERNA BODAFORS.
Smärre skador, slitage, retuscher. (10)
Firma Svenskt Tenn, möbelkatalog 1931, sid 15. Modell nr, stol 941, karmstol 942.
Svenska Möbelfabirkerna i Bodafors tillverkade och levererade de svartlackerade möbler Uno Åhrén och Björn Trägårdh ritade för Firma Svenskt Tenn åren omkring 1930.