PIERRE HAUBENSAK. Olja på duk. Sign Haubensak o dat 1965 a tergo.
"Peinture Carée". 210 x 198 cm.
Smärre skador.
Märken efter spännramen.
Ytsmuts och krackelry.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby (Inköpt av ovanstående 1970).
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.
Galerie Bonnier, Lausanne, Schweiz.
Ragnar von Holten, "Art at Marabou", omnämd och avbildad sid 43.
Inköpskvitto medföljer.