181
407093

Agda Holst

(Sverige, 1886-1976)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Agda Holst
(Sverige, 1886-1976)

Stilleben med frukt och blommor

Signerad Agda Holst och daterad 1928. Duk 62 x 48 cm.

1994 anordnades på Prins Eugens Waldemarsudde utställningen "Den otroliga verkligheten - 13 kvinnliga pionjärer". Till pionjärerna hänfördes bl a Siri Derkert, Vera Nilsson, Tora Vega Holmström och Agda Holst. Gemensamt för dem alla är att de i unga år utbildade sig i Paris. Radikala gentemot den förhärskade konstuppfattningen kom de efter hemkomsten att göra banbrytande insatser för modernismens genombrott. Agda Holst främsta motivkrets var porträtt- och stillebenmåleri, bl a kan nämnas porträttet av Hjalmar Gullberg från 1927 (Nationalmuseum, Gripsholmssamlingen). Från samma tid härrör det aktuella stillebenet som omisskännligt vittnar om konstnärinnans signum - ett kultiverat, raffinerat färgspråk med fulländad känsla för kompositionens proportioner och balans. På initiativ av en fransk konstsamlare utställdes hennes porträtt och stilleben på Salon des indépendents i Bordeaux 1933.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

664. Lotte Laserstein, Kvinna i profil.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
70 000 SEK