Stengods, gulglaserat. Bestående av 6 koppar med fat, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Stämplade 182 32 HL. Kaffekannans höjd 17 cm.
Kannorna med små undersides nagg. (9)
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Jutta Römer, Daniela Sannwald, Klaus Weber (red), "Keramik und Bauhaus, Geschichte und Wirkungen der keramischen Werkstatt des Bauhauses", Bauhaus Archiv und Autoren, Tyskland 1989, modellen avbildad sid 209.