Havsmotiv med segelbåtar i underglasyrfärger, silvermontering med dekor av moln med fåglar samt tång och snäckor. Porslinet med grön fabriksstämpel och böljemärket i underglasyrblått, modellnummer 1495/1217, ristat 1217 x, 1747 i svart. Silvret även stämplat ER AM. Höjd 26 cm exkl lampsockel.
Hårspricka på livet, skärm saknas, slitage.