SÅSTERRIN med fat, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1767. Rokoko.
Invändigt förgylld. Oval, på fyra bladfötter, genombrutna hänklar, på locket blommande kvist. Terrin och fat kantade med bandstav. Fatet ostämplat. Längd 17,2 cm, höjd 11 cm, fatets längd 19,5 cm, total vikt 708 gram (500+208).
Jmf.: NMK 37/1915
×
Logga in
Kunde inte logga in