DRYCKESKANNA, möjligen av Arnholt Lange, Danzig (verksam 1699-1724). Barock.
Senare kontrollstämplar Österrike-Ungern. Delvis förgylld. Cylindrisk, på helslagen fot, heltäckande driven och ciselerad dekor av bröllopet i Kana. Gjutet, broskornamenterat handtag, tudelat tumgrepp. Höjd 15 cm, vikt 537 gram.
Senare lockknopp.
×
Logga in
Kunde inte logga in