Fanerat med sköldpadd. Beslag av mässing med akantus och blommotiv. Rektangulärt med något välvt lock. Insidan med polykromt grafiskt blad samt spegelglas. Längd 33, bredd 23, höjd 16 cm. Nyckel medföljer.
Skador, senare delar, senare lås.
Ur Carl Robert Lamms samling Näsby, märkt med inventarienr 374. Inköpt från fru M Sundborg 11/3 1893. Sålt på Bukowskis auktion 226, nr 362.