Förgylld och patinerad brons. Väggplatta i form av lejonhuvud hållande ljusring med palmettdekor. Höjd 20,5 cm, längd 24,5 cm.
Tre dekorstjärnor och en ljusmanschett saknas, en väggplatta med lagningar.