Förgyllda och bronserade. Rektangulära med rosettkrön. Svängda ljusarmar av mässing. En signerad IÅ och med Stockholms hallstämpel 1781. Höjd 64 resp. 62,5, bredd 40 cm.
Kompletterade, något maskstunget. Senare ljusarmar.
Listdel finns och medföljer.