"I Kväfvande blåst (Motiv från Öland)"
Signerad N Kreuger och daterad 1908. Duk 90 x 130 cm.
Ursprungligen i bildhuggaren och skulptören Christian Erikssons samling, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 247.
Små konstböcker - N:o 20, "Nils Kreuger", avbildad helsida.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1908, sid 272 som nr 434 (under titeln "Hästar i kvävande blåst").