718
365265

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 630 - 4 540 EUR
3 870 - 4 830 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Dekor av musselformationer, rocailler och blommor. Svängda ljusarmar av mässing. Höjd 63, bredd 31 cm.

Senare ljusarmar.

Svenska hem i ord och bilder, 1931, Fru Ebba Malmborgs hem, Strandvägen 15, Stockholm, katalognr avbildat sid. 149.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

297. Matta, semiantik Isfahan (Haj Agha Reza) Seirafian, signerad, ca 170 x 105 cm.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK