BYRÅ, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), ej signerad. Gustaviansk.
Fanerad med björk, lönn, färgat lövträ och mahogny. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av ymnighetshorn, fruktkorg och fjärilar. Längd 112, bredd 60, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.
Senare skiva.
×
Logga in
Kunde inte logga in