Pergamentblad med inramad skrift och begynnelseord i guld på rött och grönt. Frontespis med målat motiv av Jungfru Maria och Jesusbarnet över Kastilliens vapnsköld. Sannolikt samtida skinnband med pressad och förgylld dekor.
(1) 84 sid(3).
Slitage, fläckar, insektsangrepp, bläckanteckningar, ej fullständigt genomgången.
Arne Nilssons samling, Sandviken.