557
352947

Johan Erik Bolinder

(Sverige, 1768-1808)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 442 EUR
364 - 455 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Erik Bolinder
(Sverige, 1768-1808)

"Vilhelmina Beck-Friis" (1775-1856)

Miniatyr. Signerad Orig. af Bossi Cop. af Bolinder. Gouache på ben 6,5 x 6,5 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Tosterup, Skåne, därefter i arv.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band I, 1935/43, sid 53.

Vilhelmina Beck-Friis var gift med friherre V V Wrangel af Brehmer.