EGRON LUNDGREN, Akvarell, ej sign.
Från en tjurfäktning i Spanien; en Bandirelleros och en Picador. Blyerts, akvarell och täckvitt på papper 31 x 23,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Gulnad.
Sir John Bladenbury, England
Carl Ulrik Palm (1864-efter 1949)
Martin Carlsson, Stockholm
Major P. Wiberg, Slite, Gotland;
därefter i arv till 2011
Utförd i Granada under Lundgrens vistelse i Spanien 1849-53. För hans vistelse där och hans intresse för tjurfäktningar, se Egron Lundgren, En målares anteckningar, Italien och Spanien, 1870.