511
344281

Jacob Toorenvliet

(Holland, 1635/41-1719)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 070 - 8 830 EUR
7 290 - 9 110 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jacob Toorenvliet
(Holland, 1635/41-1719)

Man hållandes ett krus

Enligt uppgift otydligt monogramsignerad i övre vänstra hörnet. Koppar 16,5 x 13 cm. Förgylld och bronserad gustaviansk ram. (Sparreram typ 2)

Proveniens

Gustaf Adolf Sparre (1746-1794) Wanåssamlingens skapare. (Se text kat nr 509)

Georg Göthe, "Tafvelsamlingen på Wanås", 1895, upptagen i förteckningen som nr 75 (G. 75) (Tillskriven Arie de Vois)
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren Gustaf Adolf Sparre 1746-1794", 1974, avbildad sid 193.