Röd botten med tätt polykromt heratimönster, medaljong och ljusgröna hörnornament. Tre smala bårder med blommönster.
Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål. Långsidorna något skadade, kortsidorna något avkortade.