Benvit botten med rader av stora polykroma botehmönster och blomslingor. Röd huvudbård med palmett-, blom- och granatäppelrankor.
Jämnt slitage, smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck, en kortsida saknar några knutrader.