Vinrödmelerad botten med stor polykrom medaljong, blommande träd, palmetter och hörnornament med vaser. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.
Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador och baksidans kortsidekanter med klister. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.