Vinröd botten med polykromt landskap, stor trana, drakhuvud, blommor och nisch. Mörkblå huvudbård med blomkartuscher. Bred ytterbård med flik- och blommönster.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, ett hörn med liten lagning.