Vinröd botten med polykroma blommor, en stor medaljong med elegant klädd dam möjligen en berömd sångerska samt fyra mindre medaljonger med uppvaktande kavaljér. Benvit bård med blomranka.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, möjligen något påmålad, smärre lagningar. Sidorna med trampveck.