Röd botten med polykrom medaljong med landskap och byggnader, hörnornament, blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med vaser, blomslingor och kartuscher med palats.
Något smutsig, smärre malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida med obetydliga lagningar, senare fransar.