Gyllengul botten med polykroma blommande träd, fåglar, hjortar, rovdjur, stiliserad kalligrafi i form av en ampel och nisch. Mörkblå huvudbård med djur, träd och blommor.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. En långsida med liten lagning, en kortsida med smärre trampveck.