Mörkbrun botten med tätt benvitt spaljémönster och polykroma stiliserade blommor. Smal blå huvudbård med blomrankor.
Det mörkbrunfärgade garnet är något korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, smärre fällningar.