Röd botten med två stora polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med blomrankor.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, trampveck, lagningar. Baksidan med påklistrade tygstycken, sidorna med smärre skador.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1; Kaukasische Teppiche, München 1979, färgplansch 93, sid 149.