Ljusviolett siden med polykroma broderier av fåglar och blommor. Kantat med broderat gult sidenband. Rosaröda fransar. Ljusblått sidenfoder.
Obetydligt slitage, fläckar, obetydliga skador.
Kate Pritchard Morgan, Piper, Ängsö Slott. Troligen via fadern William Pritchard Morgan (1844-1924), walesisk advokat och gruvägare som bl.a. gjorde investeringar i Sichuan i Kina.