Svart siden med polykroma broderier och guldtråd. En med dekor av en lejonhund, en med dekor av fågel fenix, båda med symboler, vågor och det heliga berget. Överst röd sidenkappa med broderier. Fodrade.
Något slitage, ställvis något blekta och smutsiga, fläckar, skador, bristningar.