305
369305

ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 49,5 x 106 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Röd botten med två stora polykroma medaljonger, blommor och inskription: AAD. Viggmönstrad bård.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre hål, lagningar, malskador och skador.

Proveniens

Familj från Skytts härad.