296
343660

SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
892 - 1 070 EUR
951 - 1 140 USD
Klubbat pris

Lergods. Den största 800-1000-talet, med "sgraffito splashware" i grönt, brunt och gult. Den näst största 1100-tal, med lysterdekor och blått av figurer. Den minsta Keshan 1100-tal, med glasyrfylld genombruten dekor och blått.

Lagade, kompletterade, nagg, ställvis påmålade.