291
343669

SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Lergods med turkos glasyr. Insidan med dekor i svart, vitt och guld av kalligrafi och stiliserade blommor.

Lagad, smärre kompletteringar, nagg, ställvis påmålad.