"Le Courage Militaire"
Stämpelsignerad P. Dubois och F. Barbedienne Fondeur, Paris och numrerad 27. Gjutarstämpel Réduction mecanique, collas preventé. Guld patinerad brons. Höjd 69 cm.
Pierre Kjellberg, "Les bronzes du XIXe siècle - dictionnaire des sculpturs", 1989. Upptagen under konstnärens verkförteckning sid 298.
Kompositionen återfinns i större format (som en av fyra bronsskulpturer) på sarkofagen för general de La Moricière i katedralen i Nantes, Frankrike. Den uppfördes där år 1869.