Dekor i famille rosefärger och guld med familjen Gripenbergs vapen i spegeln. Två tallrikar (diameter 24 cm), fat (diameter 27 cm), fat (diameter 29 cm), skål med konturerad form (längd 31 cm) samt uppläggningsfat (längd 39 cm).
Slitage, nagg, olika gods. (6)