Madeleine Pyk – en samling F769
1687
364783

TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
163 - 217 USD
Klubbat pris
1 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i imarifärger och guld. Höjd 18 cm.

Sprickor, slitage.

Proveniens

From the Collection of Envoye Carl Georg and Lena Crafoord. Acquired while he was stationed in Japan 1956-1960.