Dekor av figurer och djur. Nefritflaskan med dekor av spansk silverpiaster. Höjd 5,5-8 cm.
Slitage. Några proppar saknas. Flaskan med Jiaqings sigillmärke, med liten lagning på fotringen. (11)
The one with a Jiaqing red seal mark, with a small repair to footrim.