Förgylld med slipad glasinsats. Rektangulär, svängda fötter med lejonmaskaroner, ringhängen och kedjor. På bricka med lejontassar. Lock med kotteknopp i bladrosett. Undertill graverad lodangivelse 19 1/2. Skeden, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1890. Stämplat och graverat kungligt monogram. Höjd 11 cm, vikt 258 gram.